Kahvenin Tarihi

KAHVENİN TARİHİ SERÜVENİ

Günümüzde kahve, tüm Dünya'da oldukça popüler bir içecektir. Dağlarında halen el değmemiş ve kendi doğal ortamında yetişen yabani kahve ağaçlarının bulunması nedeniyle Etiyopya (Habeşistan), kahvenin ana vatanı olarak kabul edilir. Bu topraklarda, keçi çobanı Kaldi'nin kahveyi keşfetmesiyle ilgili hikayeler de anlatılmaktadır. Sonuç olarak pek çok kahve uzmanı, kahvenin tarihi serüvenine 575 ile 850 yılları arasında Etiyopya'dan başladığı konusunda hemfikir.

KAHVENİN KEŞFİ

Kaldi Efsanesi

Hikayeye göre Kaldi adındaki bir çoban, keçilerinin bir ağacın meyvelerini yedikten sonra daha neşeli ve zıpır(delişmen, delice tavırlı) olduklarını ve keçilerinin geceleri de pek uyumak istemediklerini fark eder.

Kahve Arap Yarımadasında

İlk olarak Etiyopya'da yetişen kahve bitkisi, Yemen'de üretilmesiyle artmıştır. Araplar kahve bitkisini ilk yetiştirenlerdendir. Aynı zamanda dünyada kahve çekirdeği ticaretini de onlar başlatmışlardır.

Kahve Osmanlı İmparatorluğunda

Kahve çekirdeğinin Osmanlı İmparatorluğu'na gelişinin tarihi kesin bilinmemekle beraber Tarihçilerin açıklamasına göre, Kahve ilk defa 1519 yılında I. Selim'in Mısır seferi dönüşünde İstanbul'a getirildiği belirtilmektedir.

Kahvenin Avrupa'ya Gelişi

Yakın Doğu 'ya seyahat eden Avrupalı gezginler, daha önce görmedikleri koyu kahverengi renkli içecek hakkında hikayelerle geri döndüler.