KAHVEKAFE - Reklam Alanı

Menengiç Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Menengiç Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

menengiç kahvesi nedir, nasıl yapılır
Menengiç kahvesi, Latince ismiyle "Pistacia Terebinthus" olarak bilinen ve sakız ağacıgiller familyasından olan Menengiç ağacının meyvelerinden üretilen bir kahvedir. Türkiye'de Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinin dağlık ve engebeli alanlarında ekimi yapılmaksızın doğal olarak yetişen bu ağacın meyvelerine, yöresel farklılık göstermek kaydıyla; Çitlenbik, Çıtlık, Çıtıbık, Bıttım ve Çedene gibi isimler de verilmektedir. Oldukça yavaş bir gelişim gösteren bitki, en çok 10 metreye kadar uzayabilmektedir. Ağacın meyveleri salkım şeklinde olup, olgunlaşma döneminde kırmızı ve pembemsi renklerde olur. Hasat dönemine yakın da mavi ve mor arası bir renk alarak yöreye göre hasat edilir ya da hasat edilmeksizin dağlardaki kuşlar tarafından tüketilir. Son yıllarda menengiç kahvesine olan ilginin artmasıyla artık bahçelere de ekimi yapılmakta ve üreticiler tarafından yetiştirilmaktedir. Peki menengiç kahvesi nasıl kahve haline geliyor?

Menengiç Meyvesinin Kahveye Dönüşmesi

menengiç kahvesi meyveleri
Olgunlaşan ve hasat edilen menengiç meyveleri büyük bir zahmetle toplanır, temizlenir ve güneşte bir kaç gün kurumaya bırakılır. Kahve yapmak için uygun kuruluğa gelen çedeneler hafifçe kavrulur. Kavrulan çedeneler macun kıvamına getirilmek için ayrı bir yerde ezilir veya kıyma makinesine benzer bir makineden geçirilir. Bu kahve, sandığınız gibi toz halinde değildir. Ezilme veya parçalama işleminden geçtikten sonra; yağlı, koyu kahve renginde macunsu bir kıvam alır. Elde edilen macunsu kahve, cam kavanozlara doldurularak buz dolabında muhafaza edilir. Bu şekilde hazırlanan menengiç kahvesi, en doğal ve sağlıklı olanıdır. Eğer sizlerde menengiç kahvesinin tadına bakmak istiyorsanız, doğal olarak üretilen ve cam kavanozlarda satılan ürünlerden satın almalısınız.
menengiç kahvesi tahmis, menengiç kahvesi
Günümüzde menengiç kahvesi bim ve a101 gibi marketlerde ve bazı alışveriş sitelerinde de satılmaktadır. Ancak bu satılanlar; "hazır sütlü menengiç kahvesi" adıyla ambalajlarda satılırlar. Süt tozu ile hazırlanan bu kahveler, doğal olarak hazırlanan ve kavanozlarda satılanların lezzet ve tadını vermezler. 
Peki Menengiç kahvesi en doğal haliyle nasıl hazırlanır? 
Bunun için kuruyemişçilerden veya marketlerden yeterli miktarda menengiç meyvesi alın ve bu meyveleri bir tavaya dökerek ocakta biraz kavurun. Kavrulan çedeneleri sıvı bir kıvam alana dek robottan geçirin ve kavanoza doldurarak soğuk ve serin bir yerde muhafaza edin. Evet kahvemizin ana malzemesini de hazırladık şimdi de tarifine geçelim.
İşte ev yapımı menengiç kahvesi tarifi...

Evde Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

menengiç kahve
Evde menengiç kahvesi yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Türk kahvesi yapabiliyorsanız, menengiç kahvesini hay hayli yaparsınız. Sadece kahvenin ana malzemesi olan ve yukarıda da anlattığımız menengiç kahvesi macununu bulmanız gerekecek. Bunu çevrenizde bulmanız biraz zor olabilir ama büyük marketlerde mutlaka vardır. Ayrıca alışveriş siteleri üzerinden de kolayca satın almanız mümkündür. Kavanozda satılan menengiç kahvesini aldığınızı varsayarak memengiç kahvesi yapımına geçiyorum.

Menengiç Kahvesi Yapımı, Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç Kahvesi Kalorisi - Menengiç Kahvesi Kaç Kalori

Menengiç kahvesi, ülkemizde Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen yabani Antep fıstıklarının öğütülmesi veya makineden geçirilmesiyle elde edilen bir kahvedir. Bu kahvenin kalorisi ise; 30 kcal (5 gr) dir.

Hiç yorum yok

geri dön