KAHVEKAFE - Reklam Alanı

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır, Menengiç Kahvesi Tarifi

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır, Evde Menengiç Kahvesi Yapımı

evde menengiç kahvesi nasıl yapılır
Diğer isimleri "Çedene Kahvesi" ve "Çıtımık Kahvesi" olan bu kahve, normal Türk kahvesi ile aynı şekilde hazırlanmaktadır. Ancak malzemesi yönünden farklılık gösteriyor. Normalde Türk kahvesinde kahve çekirdeği kullanılırken, Menengiç kahvesinde kahve çekirdeği yerine menengiç ağacının meyveleri kullanılıyor. Bu meyveler olgunlaşmamış halde kırmızı ve pembe renklerde olgunlaştıktan sonra ise mavi yeşil ve mor arası bir renge dönüşüyor. İnsan sağlığına olan faydaları sebebi ile kullanımı gitgide artış gösteriyor. Kilis ve Gaziantep gibi illerde sıklıkla tüketilen bu içecek, zamanla yöreye ait bir içeceğe dönüşmüştür. İşte menengiç kahvesinin evde yapılışı...


Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

menengiç kahvesi meyvesi,

Menengiç Kahvesi için Gerekli Malzemeler (2 Kişilik)

◦ 2 kahve fincanı süt
◦ 2 çay kaşığı menengiç kahvesi macunu
◦ 2 tatlı kaşığı toz şeker (isteğe bağlı)

Menengiç Kahvesi Yapılışı

◌ Sütlü kahve hazırlar gibi, öncelikle sütü cezveye alın.
 İçerisine menengiç kahvesi macunu ve şekeri ekleyin.
 Orta ateşten biraz kısık ateşte yavaş yavaş karıştırarak pişirin.
 Pişen kahveyi fincanınıza dökün ve yanına bitter çikolata koyarak servis yapın.
menengiç kahvesi
Püf Noktası: Bazı kavanozlarda kavanozu ilk açtığınızda üstte sıvı ve yağlı kısım görülebilir. Alt kısımda ise tortulu ve asıl lezzeti veren kısım bulunur. Bu durum genelde kavanozun raflarda uzun süre beklemesinden kaynaklanır ve normaldir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız altlı üstlü karıştırın ve öyle kullanın. Böylece tüm aroması yayılacaktır.


Menengiç Kahvesi Yapılış Videosu


Menengiç Kahvesi Nereden Satın Alınır?

menengiç kahvesi meyvesi
Menengiç kahvesini Gaziantep, Kilis, Adana, Mersin, Mardin, Şanlıurfa illerinin yerel marketlerinden, A101, BİM, Şok, Migros, Carrefoursa gibi zincir marketlerden, yöresel satıcılarından ve internet üzerinden yöresel ürünlerin satışını yapan sitelerden satın alabilirsiniz. İsterseniz meyve halinde satın alabilir kendiniz evde hazırlayabilir, isterseniz de cam kavanozlarda satılan menengiç kahvesi macunundan alabilirsiniz.

Menengiç Kahvesinin Fiyatı Nedir?

Yöresel menengiç kahveleri macun şeklinde sıvı olarak kavanozlarda satılmaktadır. Ancak son zamanlarda toz halinde paketlenmiş menengiç kahveleri de marketlerde satışa sunulmuştur. Yöresel menengiç kahveleri kavanozda satışı yapılanlardır ve toz olana göre çok daha lezzetlidir. Bu cam kavanozlarda satılan kahvelerin fiyatı ise gramajına ve yöresine göre 10 TL ile 30 TL arasında değişiklik göstermektedir. Paketlenmiş toz halindeki kahveler ise 8-10 TL civarındadır. Tavsiyemiz ise; kavanozlardaki kahvelerden satın almanızdır.

Hiç yorum yok

geri dön