Reklam Alanı

Deve Sütünün Faydaları Nelerdir? - Deve Sütü, Deve Sütünün Özellikleri

Deve Sütünün Faydaları Nelerdir? - Deve Sütü, Deve Sütünün Özellikleri
Deve sütü son derece besleyicidir. Bedeviler, 20. yüzyılın ortalarına kadar geleneksel ve sağlıklı beslenme diyetlerinde kullanmışlardır.
Zor çöl hayatıyla yüzleşmek için; gereken tüm proteinleri, vitaminleri ve karbonhidratları sunar. Bedeviler ayrıca deve yağı ve sütünü, güneşin zararlı etkilerinden korunmak amacıyla kullanırlar.
Deve sütünün özellikle sağlık ve güzellik açısından benzersiz nitelikler taşıdığı bilinir.
Mevcut araştırmalarda deve sütünün Tip II Diyabet, Hepatit ve Otoimmün hastalıkları olan hastalar üzerinde olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Yüksek oranda doymamış yağ asitleri, lanolin ve kalsiyum gibi mineraller, deve sütünü kendi başlarına bir sağlık ve güzellik ürünü haline getirir.

Deve Sütünün Faydaları | Deve Sütünün Vücuda Sağladığı Faydalar | Deve Sütünün Yararları
*Deve sütü yağ oranı düşüktür. Deve sütünün yağ içeriği, inek sütünden yaklaşık % 50 oranında daha düşüktür.
*Deve sütü doymamış yağ asitleri içerir. "Sağlıklı yağlar" olarak adlandırılanların yüzdesi, inek sütünden daha yüksektir. Sağlıklı yağlar, sağlıklı kardiyovasküler fonksiyonlara yardımcı olmak için kolestrolü düşürmeye yardımcı olur.
*Deve sütü doğal C vitamini açısından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu vitaminin içeriği, inek sütünden 3-5 kat daha yüksektir. 500 ml deve sütü, günlük olarak C vitamini ihtiyacını tamamen karşılar.
*Deve sütü diğer sütlere göre daha fazla kalsiyum içerir. Bu doğal mineralin alınması, büyüyen çocuklar için önemlidir ve Osteoporozun(kemik erimesi) önlenmesine yardımcı olur. Diyetle ilgilenen insanlara mükemmel düşük yağlı bir alternatif olur. Düşük yağlı olması ve kalsiyum açısından zengin olması deve sütünü, gebe kadınların kullanımı için ideal kılar ve fetusun sağlıklı büyümesini destekler.
*Deve sütü üzerinde yapılan yeni çalışmalar, deve sütünün Diyabet II hastalarında olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Hindistan'daki araştırmalar deve sütü tüketiminin, insülin enjeksiyonlarının azaltılmasına yardımcı olduğunu ve yaşam kalitesini artırdığını göstermektedir.
*Halen devam etmekte olan araştırmalar deve sütünün; Hepatit, Otoimmün hastalıklar, Crone hastalığı, Otizm ve Romatizmal hastalıklar üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.
*Bazı raporlar, laktoz intoleransı olan kişilerin, deve sütünü inek sütüne göre daha kolay sindirdiğini söylemektedir.
*Deve sütü doğal olarak biyotik özelliği yüksektir ve bağırsakta sağlıklı bakterilerin gelişmesine yardımcı olur.
*Deve sütünün bilinen herhangi bir alerjisi yoktur. İnek sütü alerjisi çeken insanlar, deve sütünün sağlıklı bir alternatif olarak tadını çıkarabilirler.

Deve Sütünden Gelen Güzellik | Deve Sütü Cilde Faydaları | Deve Sütü ve Cilt Güzelliği
Deve sütü, cilde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etki sağlayan, iyi miktarda lanolin ve diğer doğal nemlendirme kozmetiklerini içerir. Araştırmalar, deve sütünün topikal uygulaması ile yararlı özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Deve sütü, doğal olarak oluşan yaşlanma karşıtı özellikleri taşır. Deve sütü sabunu ile cildinizin pırıl pırıl ve daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.
Deve sütünden üretilen şampuanlar ile saçlarınız daha sağlıklı bir görüntüye sahip olacaktır.

Deve Sütünden Bebek Maması Üretildi | Deve Sütünden Bebek Maması | Deve Sütünün Bebeklere Faydaları
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) bebek sütü endüstrisinde, uluslararası markalarla işbirliği yaparak deve sütü ile işlenen dünyanın ilk bebek maması üretildi. "Camelicious Growing Up Formula" adında ki Bu yenilikçi ürün, 1-3 yaş arası bebekler için özel üretilmiştir. Deve sütünde, diğer sütlere oranla, on kat daha fazla demir bulunduğu için, bebeklerin fiziksel gelişimlerini desteklemektedir. Bu yüksek demir oranı, kanı güçlendirmeye yardımcı olur, çocukların anemiden korunmasına yardımcı olur ve vücutlarına gündelik yaşam için ihtiyaç duydukları magnezyum, potasyum, bakır, sodyum ve manganez gibi sağlıklı ve entegre bir büyüme ile aynı olan hayati mineralleri sağlar. Deve sütü doğal olarak kalsiyum bakımından zengin olup, kemik, kas ve eklem yapımında yardımcı olur.
Deve sütü, vücudun bağışıklık sisteminin sağlığını ve gücünü korumak için en önemli vitaminlerden biri olan yüksek bir oranda (C vitamini) içerir. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar da dahil olmak üzere çeşitli türden enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olur. Koyun, keçi veya inek sütünde bulunan elementten daha yüksek, tiamin bakımından zengin B1 vitamini ve B2 vitamini içerir. Bu süt, çok yüksek oranda linoleik, çocuklara besleyici yağ asidi yanı sıra bir dizi esansiyel amino asit içerir. Deve sütü ayrıca çocuk dişlerinin doğal büyümesini güçlendirir, hastalıklara karşı bağışıklıklarını artırır ve hijyenik açıdan güzel görünmelerini sağlar.

Deve Sütünden Yapılan Ürünler | Deve Sütü Ürünleri
Deve sütünün sağlığa olan faydalarının bir hayli fazla olması nedeniyle, Dubai'de özel deve çiftlikleri oluşturulmuştur. Bu deve çiftliklerinden elde edilen sütlerle Camelicious marka adı altında çeşitli ürünler üretilmiştir. Uzun araştırmalar sonucu elde edilen ürünlerden bazıları şunlardır:
● Taze Premium Deve Sütü Ürünleri
- Camelicious Çikolatalı deve sütü, Camelicious Hurmalı deve sütü, Camelicious Çilekli deve sütü, Camelicious Safranlı deve sütü, Camelicious Pastorize deve sütü ve Camelicious Laban
● Yaşam Tarzı Deve Sütü Ürünleri
- Camelicious deve sütü kahveleri (latte, cappuccino), Dayanıklılık içeceği, ballı ve hindistan cevizli deve sütü içecekleri
● Premium Deve Sütü Ürünleri
- Camelicious deve sütü dondurmaları (çikolatalı, tarçınlı, fındıklı, antep fıstıklı, çilekli, vanilyalı, kakuleli ve safranlı deve sütü dondurmaları )
● Premium Uzun Ömür Deve Sütü Ürünleri
- Camelicious Deve sütü tere yağı (Ghee), Camelicious süt tozu, Bebek mamaları

Bunların yanında Deve Sütü Şampuanı, Deve Sütü Sabunu, Deve Sütü Çikolatası gibi bir çok ürün üretilmektedir.


Hiç yorum yok

geri dön