KAHVEKAFE - Reklam Alanı

Türkiye'de Kahve Ağacı Yetişir mi?

TÜRKİYE'DE KAHVE YETİŞİR Mİ?

Türkiye'de kahve bitkisi yetişir mi - www.kahvekafe.net
Türkiye'de kahve bitkisi yetiştirme ve kahve çekirdeği üretme aşamasına henüz geçmiş değiliz. Kültürümüzün baş tacı Türk kahvesi, aslında ismiyle sanki kahve ağacının ve çekirdeklerinin de Türkiye'de üretildiği izlenimi veriyor. Oysaki Türk kahvesi, dışarıdan alınan kahve çekirdeklerinin ülkemize özgü kavurma ve öğütme yöntemiyle hazırlanan kahve tozuna ya da bu öğütülen kahvenin pişirilmesi ve sunumuyla hazırlanan bir içeceğe verilen isimdir.
Kahve ağacına gelecek olursak; Türkiye'nin iklim şartları kahve ağacı yetiştiriciliğine tam olarak uygun değildir.

➠ Kahvenin yetiştiği iklimi merak ediyorsanız, Kahve Hangi İklimde Yetişir konu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kahve çekirdeklerinin uygun koşullarda çimlendirilerek elde edilen kahve fidesi, narin bir yapıda olduğu için her ortamda yetişmez ve özel ilgi ister. Türkiye'nin içinde bulunduğu iklim kuşağı, kahve üretimi için uygun şartları kısmen karşılasa da henüz üretim için yeterli değildir. Ancak iklim şartlarına dayanıklı fidan geliştirme..vb. çalışmalar yapıldığında üretilmemesi de söz konusu değildir, üretilebilir.

Türkiye'de Kahve Nerede Yetişir?

Türkiyede kahve ağacı yetiştirmek - www.kahvekafe.net
Türkiye'de kahve iklimine en uygun şartları taşıyan illerimiz Güney illerimizdir. Hatta tropikal iklim şartlarına en yakın illerimizden olan Mersin ilimizde, sera şartlarında kahve fidesi yetiştirme denemeleri yapılmıştır. Bu denemelerde, 3 ay önce saksılara ekimi yapılan kahve çekirdekleri tomurcuklanıp fide haline gelmiştir. Başarıyla sonuçlanan bu Ar-Ge çalışmaları daha da geliştirilebilirse, önümüzdeki yıllarda ilk yerli kahve çekirdeklerini tatma imkanımız olacaktır.
Türkiye'de kahve tüketimi çok eski yıllara dayansa da, ne yazık ki kahve yetiştiriciliği ticari olarak yapılmamaktadır. Şuan için sadece kahve ağacı yetiştirme denemeleri yapılmaktadır. Umarız önümüzdeki yıllarda kültürümüzün bir parçası haline gelen kahveyi, Türkiye’de tarımı yapılan kahve ağaçlarının meyvelerinden elde edebiliriz.
ülkemizde kahve nerelerde yetişir - www.kahvekafe.net
➠ Kahve ağacını ev ortamında yetiştiren kişiler olduğunu biliyoruz. İsterseniz Evde Kahve Ağacı Yetişir Mi? isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok

geri dön