Reklam Alanı

Evde Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Evde Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?
en iyi filtre kahve - filtre kahve çeşitleri - KahveKafeNet
Filtre kahve makinesi olmadan kahve yapmak ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise, tam yerindesiniz. Bu yazımızda sizlere evde kolay bir şekilde makinesiz filtre kahve nasıl hazırlanır ondan bahsedeceğiz. Eğer bütçenizi düşünüyor ve bir yandan da kahve içmeyi seviyorsanız, bu yöntemi uygulayarak ekonomik yoldan basit bir şekilde filtre kahve hazırlayabileceksiniz. İşte Ev Yapımı Makinesiz Chemex Demleme Tarzı ile Filtre Kahve Hazırlama...

Evde Makinesiz Filtre Kahve Tarifi | Makine Olmadan Ev Yapımı Filtre Kahve Yapımı | Kolay Filtre Kahve Yapılışı
kahve filtresi - evde filtre kahve nasıl yapılır - KahveKafeNet
Evde Makinesiz Filtre Kahve İçin Gerekli Malzemeler:
- 2 yemek kaşığı filtre kahve
- 1 adet cam huni
- 1 adet cam sürahi
- 1 adet filtre kahve kağıdı
- Sıcak su

Evde Makinesiz Chemex Demleme Tarzı Filtre Kahve Yapılışı:
Ağız kısmı dar ve düz olan cam sürahinin üzerine huniyi yerleştirin.(Eğer huni yoksa, filtre kahve kağıdını ataş veya mandal ile sürahinin ağız kısmına tutturarak yerleştirin.) Huni içerisine de filtre kahve kağıdını yerleştirin. Ardından kahveyi kağıdın içine ekleyin ve üzerine yavaş yavaş ve yeteri kadar sıcak suyu dökün. Kahvemiz bir kaç dakika içerisinde kağıt filtreden geçerek alttaki sürahide birikecektir. Biriken kahveyi fincanlara döküp, ister sade olarak isterseniz de köpürtülmüş süt ekleyerek servis yapabilirsiniz. İşte makine kullanmadan filtre kahve yapımı bu kadar basit...

Toplam Masrafımız Ne Oldu?
Cam huni fiyatı: 6 - 12 TL arasıdır. Ortalama fiyatı: 9 TL
Filtre kahve kağıdı fiyatı: 7 TL - 15 TL arasıdır. Ortalama fiyatı: 11 TL (80'li ya da 100'lü filtre kahve kağıdı fiyatıdır.)
Filtre kahve, sürahi..vs fiyatlarını saymıyoruz. Çünkü herkesin aldığı kahve çeşidi farklılık gösterebilir ve herkesin evinde mutlaka sürahi bulunur.
Evet, toplamda 20 TL gibi bir fiyata makinesiz ev yapımı filtre kahve hazırlayabiliyoruz. Eğer siz de filtre kahve içmeyi seviyorsanız, makine olmadan bu şekilde kolayca hazırlayabilirsiniz.
kolay filtre kahve yapımı evde - KahveKafeNet

Evde makinesiz filtre kahve yapmanın diğer bir yöntemi ise su şekildedir;

Altın Kahve Filtresi İle Filtre Kahve Makinesi Olmadan Kahve Yapımı
Bu yöntem, Altın Kahve Filtresi (Gold Coffee Filter) kullanılarak yapılan filtre kahvedir. Bu kahve yapımında filtre'ye 1 defa para veriyorsunuz ve paslanmaz bir yapıda olduğu için, uzun yıllar boyunca kullanabiliyorsunuz.

Üstelik Altın Filtre, kağıt filtrelerin aksine kahvenin tadını etkilemez. Bazı kağıt filtreler kahve tadını etkileyebiliyor ve istenmeyen lezzetler ortaya çıkarıyor. Kağıt filtreler yerine altın bir filtre kullanmanızı bizde tavsiye etmekteyiz. Bu şık ve estetik filtre, kahve ihtiyacını mükemmel bir şekilde karşılamaktadır. Tekrar tekrar kullanılabilir olduğundan, hem ekonomik hem de çevre dostudur.
Son dönemlerde baristaların da, Chemex kahve yapımında çok yoğun bir şekilde kullandığı bu kaliteli filtre, titanyum altın kaplamalı paslanmaz çelik'ten üretilmiştir. Bununla kahve yaparken kahveyi bir barista gibi dökebilirsiniz.
Bu kahve filtresini, evinizde filtre kahve makinesi olmadığında pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu filtrenin çelik olanları da piyasada mevcuttur. Çelik kahve filtrelerinin fiyatı gold filtreye göre daha ekonomiktir. Onlardan'da satın alabilirsiniz, tercih size kalmış.

Peki bu Altın veya Çelik Kahve Filtresi Nasıl Kullanılır?
evde makinesiz filtre kahve, gold filtre ile filtre kahve yapımı, KahveKafeNet
Bu kahvenin yapımı için, filtrenin içine düşmeyeceği genişlikte ağza sahip cam bir sürahiye ihtiyacımız var. Cam sürahiyi bulduktan sonra, sürahinin içine bir miktar sıcak su ekleyin ve 20 saniye kadar bekletip, çalkalayıp dökün. Bu şekilde sürahi ısınmış olacak ve filtre kahveniz hemen soğumayacaktır. Bu işlemden sonra sürahiyi düz bir zemine oturtun ve ağız kısmına filtreyi yerleştirin. Ardından filtre içerisine 16 - 20 gram filtre kahve dökün. (320 ml sıcak su için 16 gr ile 20 gr arası kahve yeterlidir. İsteğe göre azaltıp artırabilirsiniz.)

Şimdi kaynar suyu dökmeye geldi...
İlk başta kahveyi tamamen ıslatacak şekilde 20 ml kadar sıcak suyu, dairesel hareketle kahvenin üzerine yavaşça dökün ve 40 saniye kadar bekleyin. (Beklememizin nedeni; kahvenin yumuşaması ve kendini hafif bırakması ve demlenmesinin kolaylaşması)
Süre dolduktan sonra, +50 ml kadar sıcak suyu tekrar kahvenin üzerine yavaş bir şekilde dökün ve kahve sürahiye süzülene kadar 20 saniye bekleyin.
Süre dolduktan sonra, tekrardan +50 ml kadar sıcak suyu tekrar kahvenin üzerine yavaşça dökün ve kahve sürahiye süzülene kadar 20 saniye bekleyin.
Bu şekilde sıcak su bitene kadar +50 ml döke döke işlemi tamamlayın. (Yani ilk 20 ml su kullandıktan sonra, kalan 300 ml suyu 6 kez 50 ml şeklinde filtre içindeki kahveye yavaş yavaş dökeceksiniz)
Bu şekilde işlemi tamamladıktan sonra filtre kahveniz hazır olacaktır. Sürahinin üzerindeki filtreyi kaldırıp, bardağınıza servis yapabilirsiniz.

Peki Gold ve Çelik Kahve Filtrelerinin Fiyatı Nedir? Hangisinden Satın Almalıyım?
Bu filtrelerden kalitesine ve sizlerin ekonomik durumunuzu da düşünerek hangi filtreleri almanız gerektiğinden şu şekilde bahsedebilirim.
1. Titanyum Altın Kaplamalı Paslanmaz Çelik'ten Yapılan Kahve Filtresi
evde makinesiz filtre kahve nasıl yapılır, makinesiz filtre kahve yapmak, KahveKafeNet
Eğer yüksek kaliteli bir filtre arıyor ve parasını pek önemsemiyorsanız, bu filtreyi sizlere tavsiye ederim. Ev kullanıcıları için, en iyi teknolojiyle üretilmiş ve dayanıklı bir malzemeye sahiptir. Sizlere profesyonel kullanım sunar. Bu filtrenin fiyatı yaklaşık 25 - 30 dolar civarındadır. " Barista Warrior Pour Over Filter Coffee " ismiyle yurtdışından satış yapan sitelerden satın alabilirsiniz. Ülkemizde de kahve ürünleri satan yerlerden buna benzer ürünler bulabilirsiniz. Biraz araştırma yapmak gerekiyor.
Diğer kaliteli marka da: " Cores' tir " bu markanın da Cores Gold Filter (Altın filtre) ve Cores Stainless Filter (Paslanmaz çelik) olarak iki çeşit filtre markası vardır. Bunlarda yüksek kalitelidir.
evde filtre kahve yapımı- pratik ve kolay, KahveKafeNet
Tabi gold olanların daha yüksek kalitede olanları da mevcut ancak bu yeterlidir. Fazla para vermeye gerek yoktur.

2. Paslanmaz Çelik Kahve Filtresi
filtre kahve makinesiz yapılır mı, makinesiz filtre kahve yapımı, KahveKafeNet
Sadece paslanmaz çelikte üretilmiş bir kahve filtresidir. Bu da oldukça dayanıklıdır ve orta segmentte bir üründür. Kalitesi ve fiyatı orta seviyelerdedir. Yine yurtdışından " Barista Warrior " markasının çelik kahve filtresini satın alabilirsiniz. Bu markanın hem gold hem de çelik olan kahve filtreleri mevcuttur. Çelik olanın fiyatı ise 20  - 25 dolar civarıdır. Ancak bu markadan almam pahalı geldi derseniz, ülkemizde de satışı yapılan Zicco marka çelik kahve filtresini satın alabilirsiniz. Onunda fiyatı 40 TL - 50 TL civarıdır.

3. Düşük Kaliteli Çelik Telli Kahve Filtresi
makinesiz filtre kahve yapımı, makinesiz sütlü filtre kahve nasıl yapılır, KahveKafeNet
Bu kahve filtresi'nin fiyatı çok çok uygun ancak malzeme kalitesi olarak çok dayanıklı değillerdir. Kısa sürede tellerinde kopmalar veya plastiğinde kırılmalar olabilmektedir. Dayanıklılık süresi sizin kullanımınıza göre değişmektedir. Plastik çerçevelerle kaplı olduğu için pek tavsiye edeceğim bir ürün değildir ama bunun benzeri ve İsviçre üretimi kaliteli olanı da vardır, onun fiyatı biraz yüksektir.
evde makinesiz filtre kahve, evde makinesiz filtre kahve nasıl yapılır,KahveKafeNet
Genelde Çin üretimi olan bu kahve filtrelerinin satışı, aliexpress.com ve amazon.com üzerinden yapılmaktadır. Ülkemizde de satın alabileceğiniz yerler vardır belki, biraz araştırma yapmak gerekiyor.
Fiyatına gelecek olursak; 2 dolar ile 7 dolar arasında satılmaktadır hatta bazı kurnaz amazon dropshipping satıcıları, Çin üzerinden sipariş geçtikleri düşük fiyattaki aynı ürünü, 25 dolar gibi fiyatlarda amazon.com üzerinden satmaktadır. Bu satıcılara dikkat etmenizde fayda vardır. 25 dolara kaliteli ürün almak varken, kalitesi düşük ürünlerden satın almak, kazıklanmak değil de nedir. Onun için satın alırken dikkat ediniz, fiyat araştırmalarını iyi yapınız.

Sizinde bu konuda fikirleriniz veya yorumlarınız varsa aşağıya yazabilirsiniz.

Hiç yorum yok

geri dön