Evde Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Evde Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır, Makinesiz Filtre Kahve Yapımı
filtre kahve yapımı, www.kahvekafe.net
Filtre kahve makinesi olmadan kahve yapmak ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise, tam yerindesiniz. Bu yazımızda sizlere evde kolay bir şekilde makinesiz filtre kahve nasıl hazırlanır ondan bahsedeceğiz. Eğer bütçenizi düşünüyor ve bir yandan da kahve içmeyi seviyorsanız, bu yöntemi uygulayarak ekonomik yoldan basit bir şekilde filtre kahve hazırlayabileceksiniz. İşte Ev Yapımı Makinesiz Chemex Demleme Tarzı ile Filtre Kahve Hazırlama...

Evde Makinesiz Filtre Kahve Tarifi | Makine Olmadan Ev Yapımı Filtre Kahve Yapımı | Kolay Filtre Kahve Yapılışı
basit filtre kahve yapımı, www.kahvekafe.net
Evde Makinesiz Filtre Kahve İçin Gerekli Malzemeler:
- 2 yemek kaşığı filtre kahve
- 1 adet cam huni
- 1 adet cam sürahi
- 1 adet filtre kahve kağıdı
- Sıcak su

Evde Makinesiz Chemex Demleme Tarzı Filtre Kahve Yapılışı:
Ağız kısmı dar ve düz olan cam sürahinin üzerine huniyi yerleştirin.(Eğer huni yoksa, filtre kahve kağıdını ataş veya mandal ile sürahinin ağız kısmına tutturarak yerleştirin.) Huni içerisine de filtre kahve kağıdını yerleştirin. Ardından kahveyi kağıdın içine ekleyin. Üzerine yavaş yavaş, dairesel hareketlerle ve yeteri kadar sıcak suyu dökün. Kahvemiz bir kaç dakika içerisinde kağıt filtreden geçerek alttaki sürahide birikecektir. Biriken kahveyi fincanlara döküp, ister sade olarak isterseniz de köpürtülmüş süt ekleyerek servis yapabilirsiniz. İşte makine kullanmadan filtre kahve yapımı bu kadar basit...
Püf Noktası: Kahveyi eklemeden önce alta yerleştirdiğimiz sürahiyi sıcak su döküp boşaltarak ısıtmanız, kahvenizin daha sıcak olmasını sağlar.
kolay filtre kahve yapmak, www.kahvekafe.net
Evde makinesiz filtre kahve yapmanın diğer bir yöntemi ise su şekildedir;

Altın Kahve Filtresi İle Filtre Kahve Makinesi Olmadan Kahve Yapımı
Bu yöntem, Altın Kahve Filtresi (Gold Coffee Filter) kullanılarak yapılan filtre kahvedir. Bu kahve yapımında filtreye bir kez para veriyorsunuz ve paslanmaz bir yapıda olduğu için, uzun yıllar boyunca kullanabiliyorsunuz.

Üstelik Altın Filtre, kağıt filtrelerin aksine kahvenin tadını etkilemez. Bazı kağıt filtreler kahve tadını etkileyebiliyor ve istenmeyen lezzetler ortaya çıkarıyor. Kağıt filtreler yerine altın bir filtre kullanmanızı bizde tavsiye etmekteyiz. Bu şık ve estetik filtre, kahve ihtiyacını mükemmel bir şekilde karşılamaktadır. Tekrar tekrar kullanılabilir olduğundan, hem ekonomik hem de çevre dostudur.
Son dönemlerde baristaların da, Chemex kahve yapımında çok yoğun bir şekilde kullandığı bu kaliteli filtre, titanyum altın kaplamalı paslanmaz çelik'ten üretilmiştir. Bununla kahve yaparken kahveyi bir barista gibi dökebilirsiniz.
Bu kahve filtresini, evinizde filtre kahve makinesi olmadığında pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu filtrenin çelik olanları da piyasada mevcuttur. Çelik kahve filtrelerinin fiyatı gold filtreye göre daha ekonomiktir. Onlardan'da satın alabilirsiniz, tercih size kalmış.

Peki bu Altın veya Çelik Kahve Filtresi Nasıl Kullanılır?
cores gold filter ile filtre kahve yapılışı, www.kahvekafe.net
Bu kahvenin yapımı için, filtrenin içine düşmeyeceği genişlikte ağza sahip cam bir sürahiye ihtiyacımız var. Cam sürahiyi bulduktan sonra, sürahinin içine bir miktar sıcak su ekleyin ve 20 saniye kadar bekletip, çalkalayıp dökün. Bu şekilde sürahi ısınmış olacak ve filtre kahveniz hemen soğumayacaktır. Bu işlemden sonra sürahiyi düz bir zemine oturtun ve ağız kısmına filtreyi yerleştirin. Ardından filtre içerisine 16 - 20 gram filtre kahve dökün. (320 ml sıcak su için 16 gr ile 20 gr arası kahve yeterlidir. İsteğe göre azaltıp artırabilirsiniz.)

Şimdi kaynar suyu dökmeye geldi...
İlk başta kahveyi tamamen ıslatacak şekilde 20 ml kadar sıcak suyu, dairesel hareketle kahvenin üzerine yavaşça dökün ve 40 saniye kadar bekleyin. (Beklememizin nedeni; kahvenin yumuşaması ve kendini hafif bırakması ve demlenmesinin kolaylaşması)
Süre dolduktan sonra, +50 ml kadar sıcak suyu tekrar kahvenin üzerine yavaş bir şekilde dökün ve kahve sürahiye süzülene kadar 20 saniye bekleyin.
Süre dolduktan sonra, tekrardan +50 ml kadar sıcak suyu tekrar kahvenin üzerine yavaşça dökün ve kahve sürahiye süzülene kadar 20 saniye bekleyin.
Bu şekilde sıcak su bitene kadar +50 ml döke döke işlemi tamamlayın. (Yani ilk 20 ml su kullandıktan sonra, kalan 300 ml suyu 6 kez 50 ml şeklinde filtre içindeki kahveye yavaş yavaş dökeceksiniz)
Bu şekilde işlemi tamamladıktan sonra filtre kahveniz hazır olacaktır. Sürahinin üzerindeki filtreyi kaldırıp, bardağınıza servis yapabilirsiniz.

Peki Gold ve Çelik Kahve Filtrelerinin Fiyatı Nedir? Hangisinden Satın Almalıyım?
Bu filtrelerden kalitesine ve sizlerin ekonomik durumunuzu da düşünerek hangi filtreleri almanız gerektiğinden şu şekilde bahsedebilirim.
 Titanyum Altın Kaplamalı Paslanmaz Çelik'ten Yapılan Kahve Filtresi
barista warrior gold kahve filtresi ile filtre kahve yapımı, www.kahvekafe.net
Eğer yüksek kaliteli bir filtre arıyor ve parasını pek önemsemiyorsanız, bu filtreyi sizlere tavsiye ederim. Ev kullanıcıları için, en iyi teknolojiyle üretilmiş ve dayanıklı bir malzemeye sahiptir. Sizlere profesyonel kullanım sunar. Bu filtrenin fiyatı yaklaşık 25 - 30 dolar civarındadır. " Barista Warrior Pour Over Filter Coffee " ismiyle yurtdışından satış yapan sitelerden satın alabilirsiniz. Ülkemizde de kahve ürünleri satan yerlerden buna benzer ürünler bulabilirsiniz. Biraz araştırma yapmak gerekiyor.
Diğer kaliteli marka da: " Cores' tir " bu markanın da Cores Gold Filter (Altın filtre) ve Cores Stainless Filter (Paslanmaz çelik) olarak iki çeşit filtre markası vardır. Bunlarda yüksek kalitelidir.
cores cone gold and stainless filter markası, www.kahvekafe.net
Tabi gold olanların daha yüksek kalitede olanları da mevcut ancak bu yeterlidir. Fazla para vermeye gerek yoktur.

➥ Paslanmaz Çelik Kahve Filtresi
warrior silver kahve filtresi, www.kahvekafe.net
Sadece paslanmaz çelikten üretilmiş bir kahve filtresidir. Bu da oldukça dayanıklıdır ve orta segmentte bir üründür. Kalitesi ve fiyatı orta seviyelerdedir. 
Yine yurtdışından " Barista Warrior " markasının çelik kahve filtresini satın alabilirsiniz. Bu markanın hem gold hem de çelik olan kahve filtreleri mevcuttur. Çelik olanın fiyatı ise 20  - 25 dolar civarıdır. Ancak bu markadan almam pahalı geldi derseniz, ülkemizde de satışı yapılan Zicco marka çelik kahve filtresini satın alabilirsiniz. Onunda fiyatı 40 TL - 50 TL civarıdır.

➥ Düşük Kaliteli Çelik Telli Kahve Filtresi
Çin üretimi gold kahve filtresi, www.kahvekafe.net
Bu kahve filtresinin fiyatı çok uygun ancak malzeme kalitesi olarak çok dayanıklı değillerdir. Kısa sürede tellerinde kopmalar veya plastiğinde kırılmalar olabilmektedir. Dayanıklılık süresi sizin kullanımınıza göre değişmektedir. Plastik çerçevelerle kaplı olduğu için pek tavsiye edeceğim bir ürün değildir ama bunun benzeri ve İsviçre üretimi kaliteli olanı da vardır, onun fiyatı biraz yüksektir.
evde makinesiz filtre kahve, www.kahvekafe.net
Genelde Çin üretimi olan bu kahve filtrelerinin satışı, aliexpress.com ve amazon.com üzerinden yapılmaktadır. Ülkemizde de satın alabileceğiniz yerler vardır belki, biraz araştırma yapmak gerekiyor.
Fiyatına gelecek olursak; 2 dolar ile 7 dolar arasında satılmaktadır hatta bazı kurnaz amazon dropshipping satıcıları, Çin üzerinden sipariş geçtikleri düşük fiyattaki aynı ürünü, 25 dolar gibi fiyatlarda amazon.com üzerinden satmaktadır. Bu satıcılara dikkat etmenizde fayda vardır. 25 dolara kaliteli ürün almak varken, kalitesi düşük ürünlerden satın almak, kazıklanmak değil de nedir. Onun için satın alırken dikkat ediniz, fiyat araştırmalarını iyi yapınız.

Çorap Kullanarak Filtre Kahve Yapımı
hızlı ve pratik ev yapımı filtre kahve, www.kahvekafe.net
Çorapla filtre kahve olur mu? dediğinizi duyar gibiyim. Evet ilk başta şaşırtıcı gelebilir ama oluyor. Bunun için ihtiyacınız olan; %100 pamuktan üretilmiş veya bambudan üretilmiş kaliteli bir sıfır çoraptır. Çorap ne kadar kalın ve sık dokunmuş olursa, o kadar güzel filtre kahve elde edebilirsiniz.
Bu çorabı, keserek ya da kıvırarak cam huni içine veya çelik süzgeç içine yerleştirin. Ardından altına sürahi koyun ve üzerine 1 yemek kaşığı filtre kahve ekleyin. Ardından 300 ml sıcak suyu yavaşça ve dairesel çizgilerle dökün. Kahvenin çoraptan süzülerek sürahiye aktığını göreceksiniz.

Sizinde bu konuda fikirleriniz veya yorumlarınız varsa aşağıya yazabilirsiniz.

Yorum Gönderme (0)
Daha yeni Daha eski