Reklam Alanı

Mırra Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Mırra Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?
Mırra kahvesi, Arap nüfusun yoğun yaşadığı ülkelerde fazlaca tüketilen bir kahvedir. Mırra kahvesi'ni diğer kahvelerden farklılaştıran en önemli özelliği oldukça acı bir tada sahip olmasıdır. Kahve isminde geçen "mırra" kelimesi, Arapça olarak "mur" kelimesinden yani "acı" dan gelmektedir. Mırra kahvesinin acı bir tada sahip olması nedeniyle, büyük fincanlarda veya bardaklarda sunulmaz. Bunun yerine küçük fincanlar kullanılır ve bunlarla servis edilir.
Ülkemizde Arap kültürüne daha yakın olan Güneydoğu Bölgesinde bulunan; Şanlıurfa, Gaziantep ve Mardin illerinde, yörenin insanları tarafından çokça tüketilmekte ve sevilmektedir. Bu illerde o kadar yaygın olması nedeniyle türkülere bile söz olmuştur.
Hele hele hele Anteplim gel yanıma dili datlım,
Çifte telli çalıyor kalkinda oynayalım.
                      ********
Torosların koludur bizim gavur dağları,
Acı mırra içerler ağaları beyleri.

"Antebin Hamamları" isimli türküde de görüldüğü gibi Acı Mırra dillerde şarkı sözü bile olmuştur.

Mırra Kahve Nasıl Yapılır? 
Mırra Kahve Yapılışı:
Mırra kahve için illa bu kahve kullanılacak diye belirtilen özel bir kahve yoktur. İstediğiniz kahve çeşidinden mırra kahvesi hazırlayabilirsiniz. Ancak; küçük kahvelerin daha lezzetli olduğu söylenmektedir. Mırra kahvesi, yavaş ateşte el tavası ismi verilen tavada özenle kavrulur. Kavrulan kahve, dibek ismi verilen bir havanda çok inceltilmeden dövülür. Bu yöntem kahveyi diğer kahvelerin öğütülüş biçiminden ayırmaktadır.
Mırra kahve çeşitli aşamalardan geçerek hazırlanır. Bu kahvede kaynatma aşaması önemlidir. Kahvenin kaynama süresi, diğer kahvelerin süresine göre oldukça uzundur. Bu süre 15 dakikadan - 30 dakikaya kadar sürer. Daha lezzetli kahve elde etmek istiyorsanız ve aceleniz de yoksa; kısık ateşte 30 dk kaynatabilirsiniz. Bu kahve adım adım hazırlanır. İlk önce öğütülen kahvenin üzerine bir miktar su eklenir ve kaynatılır. Kaynatılan kahve, kıvamı tutturulduktan sonra ocaktan alınır ve tortunun dibe çökmesi için dinlendirilir. Dinlendirilen kahveyi tortusundan ayrıştırmak amacıyla "mutbak" adı verilen özel hazırlanmış kaba, süzülerek aktarılır. Tortudan ayrılan kahve tekrar ocağa alınır ve 15 dk kadar kaynatılır. Kaynatılan kahvenin üzerine öğütülen kahveden yine kahve atılır. Ardından üzerine bir miktar muskat rendelenerek atılır. Yine tortusundan ayrıştırılır. (ilk işlemin aynısı).
Mutbak da bulunan tortusundan ikinci kez ayrışan bu kahveye su ilave edilir ve kaynatılır. Bu yöntemlerle yoğun ve acı bir kahve aroması ortaya çıkar.
Kahvenin sunumunda ise; geleneksel tarzda ki kulpsuz fincanlar kullanılır. Kahve fincanın yarısına kadar doldurulur, ardından gelen misafirlere sunulur.
Mırrayı içen kişi, elindeki fincanı servis eden kişiye vermek yerine yere ya da masaya bırakırsa;
Fincanı ağzına kadar altınla doldurmak, kahveyi servis eden kişi ile izdivaç etmek, kahveyi servis eden bekar ise; onu evlendirmek ya da kahveyi servis eden kişinin çeyizini hazırlamak ve masraflarını üstlenmek zorundadır.
Mırra kahvesinin hikayesi de böyleydi. Mırra deyip geçmemek gerekir. Hem geleneksel hem de zahmet isteyen bir kahvedir.
Eğer mırra siz de bir gün mırra içerseniz. Onu her yudumlayışınızda ne kadar meşakkatli bir kahve içtiğinizi düşünmeniz gerekir.

Hiç yorum yok

geri dön