Kahve Çeşitleri: Hint Filtre Kahvesi

Kahve Çeşitleri: Hint Filtre Kahvesi
Yapılış aşamasında geleneksel teknikler kullanılan Hint filtre kahvesi, üç aşamalı olarak hazırlanır. İlk olarak kaynatılmış suyun, geleneksel Hint filtre kahve ekipmanına eklenen ince çekilmiş kahvenin üzerine dökülmesi ile filtre kahve elde edilir. İkinci olarak süt ve şeker karıştırılarak kaynatılır. Son olarak ise; kaynatılan sütün içerisine önceden hazırlanan filtre kahve eklenerek karıştırılır. Hint karıştırma usulü ise biraz farklıdır. Bu kahve karıştırılırken iki adet küçük ekipman yardımıyla, yaklaşık 1 dk kadar kaptan kaba aktarma şekliyle köpürtülerek karışım sağlanır. Böylece filtre kahve ile süt iyice homojen bir hale gelir. Köpürtülen karışım yine Hint geleneksel yapısına özgü metal fincanlara dökülür ve servis edilir.
Güney Hindistan kahvesi, mysore filter coffee veya kaapi isimleri ile de bilinir. Filtre kahve tozunda %85 siyah kavrulmuş kahve çekirdeği ile %15 hindiba bulunur.
Hint filtre kahvesi şekerli bir kahvedir. Hindistan'ın güneyinde bulunan eyaletlerden Andhra Pradesh, Karnataka, Kerala ve Tamil Nadu'da sıkça yapılır ve popülerdir.
Bu kahvenin yapımında en çok kullanılan kahve çekirdekleri ise; Peaberry (ilk tercih), Arabica,Malabar ve Robusta'dır..Yorum Gönderme (0)
Daha yeni Daha eski