Reklam Alanı

Palmarosa Nedir? Palmarosa Yağı Faydaları Nelerdir?

Palmarosa Nedir? Palmarosa Yağı Faydaları Nelerdir? Palmarosa Yağı Kullanımı
palmarosa yağı nedir - palmarosa yağı faydaları - KahveKafeNet
Palmarosa, latince adıyla (Cymbopogon Martinii), Hindistan ve Çinhindi bölgesi'ne özgü Cymbopogon (limon otu) cinsinden tropikal bir çim türüdür. Buğdaygiller (Gramineae) ailesindendir. Hint Rosha, Motia Rosha, Turkish geranium (Türk sardunyası) ve East Indian geranium (Doğu Hindistan sardunyası) isimleri de verilmiştir. Bu bitki, yeşil renkten saman rengine doğru gelişim gösterir. Aromatik çimen yaprakları, uzun ince sapları ve çiçekleri bulunan palmarosa bitkisi, çiçekleri görünmeden önce hasat edilir. Bir çeşit damıtma işlemlerinden geçerek Palmarosa Yağı elde edilir.

Palmarosa Yağı Nedir? | Palmarosa Yağı Nasıl Üretilir? | Palmarosa Oil
Palmarosa Esansiyel Yağı 
Palmarosa yağı, kurutulmuş palmarosa otlarının buhar damıtma yöntemiyle ekstrakte edilir. Yağın ana bileşenleri; geraniol (%80), geranil asetat(%9) linalool(%2), dipenten, miysen ve limonen'dir.
Palmarosa adı, gül yağıyla olan dikkat çekici benzerliğinden kaynaklanıyor. Bazı insanlar palmarosa yağını, daha pahalı olan gül yağıyla karıştırarak satabilmektedir. Bu nedenle gül yağı satın alırken içeriğinin %100 gül olmasına ve güvendiğiniz üreticiler olmasına dikkat edin.
Palmarosa yağı tatlı bir çiçek kokusuna, soluk bir renge ve sulu görünüme sahiptir. Palmarosa yağı, nemlendirici olarak cilt bakımında, parfümlerde, sabun ve kozmetikte yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarının dışında, tedavi edici özelliğinden de yararlanılır. Tıbbi faydaları vardır.

Palmarosa Yağı Faydaları Nelerdir? | Palmarosa Uçucu Yağı Kullanımı | Palmarosa Uçucu Yağı Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?
palmarosa yağı art de huile - palmarosa yağı sivilce - acne - KahveKafeNet
Palmarosa yağı, genellikle sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bunun yanı sıra; sivilce ve akneler, apseler, cilt yanıkları tedavi etmek amacıyla da kullanılmaktadır. Sadece insanlarda değil, at ve köpek gibi hayvanların cilt bozukluklarında tedavi edici özelliğinden yararlanılır. Palmarosa ayrıca, dermatit (deri iltihabı) ve mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.
Yüzyıllar boyunca enfeksiyonları önlemek, yüksek ateşi düşürmek için, antiseptik ve antibakteriyel özelliklerinden yararlanılmıştır. Fazla uzatmadan Palmarosa Yağının Yararlarını listeleyelim... İşte Palmarosa Yağının Faydaları...

Palmarosa Yağı Faydaları Nelerdir?
* Sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıklarında,
* Antiseptik ve antiviral özelliği ile; sivilceler, akneler, apseler, uçuklar ve cilt yanıklarında,
* Kuru ciltlerin nemlendirilmesinde,
* Cilt lekelerinin renginin açılmasında ve giderilmesinde,
* Dermatit (deri iltihabı) ve mantar enfeksiyonlarının tedavisinde,
* Yüksek ateşin düşürülmesinde ve ateşe neden olan bakterileri ve virüsleri öldürmede,
* Topikal olarak kullanıldığında eklem ve kas ağrılarının giderilmesinde,
* Enfeksiyonları önlemede,
* Aromaterapik etkisiyle gerginliği, yorgunluğu ve endişeyi hafifletmede ve zihinsel duyuların canlandırılmasında,
* İnsan vücudundan dökülen deri toz ve parçacıklarıyla beslenen, Akar ya da Maytların öldürülmesinde, 
Önemli faydalar sağlar. Ayrıca mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur.

Palmarosa Yağı Fiyatı Nedir? Palmarosa Yağı Nerden Satın Alınır?
palmarosa yağı amazon - palmarosa oil buyers - KahveKafeNet
Palmarosa yağı, küçük cam şişelerde satılmaktadır. Bu şişelerin fiyatları, büyüklüğüne göre 20 TL den başlayıp, 75 TL ye kadar çıkmaktadır. İnternet üzerinden, botanik eczalardan, aktarlardan ve uçucu yağ satan yerlerden satın alabilirsiniz. Satın alırken, organik ve saf palmarosa yağı olmasına dikkat edin.

Palmarosa Yağının Ayak Masajında Kullanımı:
Boş ve temiz damlatma şişesinin içine 50 ml Sabit yağ(zeytinyağı,badem yağı,susam yağı, Hindistan cevizi yağlarından herhangi biri), 2 damla Palmarosa yağı, 3 damla Santal Odunu yağı, 2 damla Gül yağı ekleyin. Ardından şişeyi iyice çalkalayın. Ayak masajında kullanın.

Evdeki Toz Akarlarını Öldürmek İçin Kullanımı:
Boş ve temiz bir sprey şişesine 500 ml su ve 2 ml Palmarosa yağı ekleyin. Şişenin ağzını kapatın ve çalkalayın. Sabah kalktığınızda perdelerinize, yastık ve çarşaflarınıza, halı ve koltuklara sıkın. Böylece toz akarlarından(mite) kurtulmuş olacaksınız.

Uyarı: Bu uçucu yağın faydalarından yararlanmaya başlamadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışın.


Hiç yorum yok

geri dön