Palmarosa Nedir? Palmarosa Yağı Faydaları Nelerdir?

Palmarosa Nedir? Palmarosa Yağı Faydaları Nelerdir? Palmarosa Yağı Kullanımı
palmarosa yağı nedir, palmarosa faydaları nelerdir, üretimi, Www.KahveKafe.Net
Palmarosa, latince adıyla (Cymbopogon Martinii), Hindistan ve Çinhindi bölgesi'ne özgü Cymbopogon (limon otu) cinsinden tropikal bir çim türüdür. Buğdaygiller (Gramineae) ailesindendir. Hint Rosha, Motia Rosha, Turkish geranium (Türk sardunyası) ve East Indian geranium (Doğu Hindistan sardunyası) isimleri de verilmiştir. Bu bitki, yeşil renkten saman rengine doğru gelişim gösterir. Aromatik çimen yaprakları, uzun ince sapları ve çiçekleri bulunan palmarosa bitkisi, çiçekleri görünmeden önce hasat edilir. Bir çeşit damıtma işlemlerinden geçerek Palmarosa Yağı elde edilir.

Palmarosa Yağı Nasıl Üretilir? | Palmarosa Oil
Palmarosa Esansiyel Yağı 
palmarosa yağının üretimi, Www.KahveKafe.Net
Palmarosa yağı, kurutulmuş palmarosa otlarının buhar damıtma yöntemiyle ekstrakte edilir. Yağın ana bileşenleri; geraniol (%80), geranil asetat(%9) linalool(%2), dipenten, miysen ve limonen'dir.
Palmarosa adı, gül yağıyla olan dikkat çekici benzerliğinden kaynaklanıyor. Bazı insanlar palmarosa yağını, daha pahalı olan gül yağıyla karıştırarak satabilmektedir. Bu nedenle gül yağı satın alırken içeriğinin %100 gül olmasına ve güvendiğiniz üreticiler olmasına dikkat edin.
Palmarosa yağı tatlı bir çiçek kokusuna, soluk sarı bir renge ve sulu görünüme sahiptir. Palmarosa yağı, nemlendirici olarak cilt bakımında, parfümlerde, sabun ve kozmetikte yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarının dışında, tedavi edici özelliğinden de yararlanılır. Tıbbi faydaları vardır.

Palmarosa Yağı Faydaları Nelerdir? | Palmarosa Uçucu Yağı Kullanımı
palmarosa yağının faydaları ve zararları, Www.KahveKafe.Net
Palmarosa yağı, genellikle sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bunun yanı sıra; sivilce ve akneler, apseler, cilt yanıkları tedavi etmek amacıyla da kullanılmaktadır. Sadece insanlarda değil, at ve köpek gibi hayvanların cilt bozukluklarında tedavi edici özelliğinden yararlanılır. Palmarosa ayrıca, dermatit (deri iltihabı) ve mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.
Yüzyıllar boyunca enfeksiyonları önlemek, yüksek ateşi düşürmek için, antiseptik ve antibakteriyel özelliklerinden yararlanılmıştır. Fazla uzatmadan Palmarosa Yağının Yararlarını listeleyelim... İşte Palmarosa Yağının Faydaları...

Palmarosa Yağı Faydaları Nelerdir?
✧ Sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.
✧ Antiseptik ve antiviral özelliği ile; sivilceler, akneler, apseler, uçuklar ve cilt yanıkları üzerinde oldukça etkilidir.
✧ Cilt lekelerinin renginin açılmasını ve giderilmesini sağlar.
✧ Dermatit (deri iltihabı) ve mantar enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olur.
✧ Yüksek ateşin düşürülmesinde ve ateşe neden olan bakterileri ve virüsleri öldürmede etkilidir.
✧ Topikal olarak kullanıldığında eklem ve kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.
✧ Cilt enfeksiyonları tedavisinde etkilidir.
✧ Aromaterapik etkisiyle; gerginliği, yorgunluğu ve endişeyi hafifletir ve zihinsel duyuların canlandırılmasını sağlar.
✧ İnsan vücudundan dökülen deri toz ve parçacıklarıyla beslenen, Akar ya da Maytları yok eder.
✧ Hindistan cevizi yağı ile karıştırılmış 2 damla palmarosa yağı cilde sürüldüğünde, kuru cildinizi nemlendirir ve yaşlanma belirtisi olan kırışıklıkların giderilmesini sağlar.  
✧ Sprey şişesine veya hava nemlendiricisine atılan bir kaç damla palmarosa yağının kokusu; stres, endişe ve sinirsel yorgunluğun gidermeye yardımcı olur.
✧ Etkilenen bölgeye masaj yaparak kullanıldığında, artrit ve romatizmanın azaltılmasını sağlar.
✧ Yapılan araştırmalar, palmarosa ile yapılan aromaterapinin, nevralji, epileptik durumlar ve anoreksiya(yeme bozukluğu) tedavisinde yararlı etkiler sağladığını ortaya çıkarmıştır.
✧ Mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur.

Palmarosa Yağı Fiyatı Nedir? Palmarosa Yağı Nereden Satın Alınır?
palmarosa yağı nerden satın alınır, Www.KahveKafe.Net
Palmarosa yağı, küçük cam şişelerde satılmaktadır. Bu şişelerin fiyatları, büyüklüğüne göre 20 TL den başlayıp, 75 TL ye kadar çıkmaktadır. İnternet üzerinden, botanik eczalardan, aktarlardan ve uçucu yağ satan yerlerden satın alabilirsiniz. Satın alırken, organik ve saf palmarosa yağı olmasına dikkat edin.

Palmarosa Uçucu Yağı Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?
➥ Palmarosa Yağının Ayak Masajında Kullanımı
Boş ve temiz damlatma şişesinin içine 50 ml Sabit yağ(zeytinyağı,badem yağı,susam yağı, Hindistan cevizi yağlarından herhangi biri), 2 damla Palmarosa yağı, 3 damla Santal Odunu yağı, 2 damla Gül yağı ekleyin. Ardından şişeyi iyice çalkalayın. Ayak masajında kullanın.

➥ Evdeki Toz Akarlarını Öldürmek İçin Kullanımı
Boş ve temiz bir sprey şişesine 500 ml su ve 2 ml Palmarosa yağı ekleyin. Şişenin ağzını kapatın ve çalkalayın. Sabah kalktığınızda perdelerinize, yastık ve çarşaflarınıza, halı ve koltuklara sıkın. Böylece toz akarlarından(mite) kurtulmuş olacaksınız.

Uyarı: Bu yağı tecrübeli bir aromaterapi uzmanı veya hekim ile görüşmeden kullanmayın. Palmarosa yağının kullanımı ile ilgili herhangi bir yan etkisi olmamasına rağmen, her zaman dikkatli olunmalıdır. Bu yağa karşı alerjiniz olup olmadığını kontrol etmek için, bir alerji testi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için, cildinizin küçük bir bölgesine bir damla palmarosa yağı uygulayın ve herhangi bir yan etki olup olmadığını gözlemleyin.
★ Hamile ve emziren kadınlar, palmarosa yağını kullanmadan önce doktorlarına başvurmalıdır. 6 yaşından küçük çocuklar ise, hassas sistemlerinden dolayı esansiyel yağlardan uzak tutulmalıdır.

Yorum Gönderme (0)
Daha yeni Daha eski