Soğan Tozu Nedir - Soğan Tozu Nasıl Yapılır - Ev Yapımı Kuru Soğan Tozu Nasıl Yapılır

Soğan Tozu Nedir - Soğan Tozu Nasıl Yapılır - Ev Yapımı Kuru Soğan Tozu Nasıl Yapılır
hızlı soğan tozu yapımı, WWW.KahveKafe.Net
Soğan tozu, kuru soğan veya taze soğanın fırında belli bir ısıda veya güneşte kurutulması sonucunda, kurutulan soğanın öğütülmesi ve toz haline getirilmesidir. Kurutma işlemi yapılırken soğanda bulunan su buharlaşır ve geriye soğanın özü kalır. Bu özde normal soğana göre; karbonhidrat, protein, mineraller yüksek oranda bulunur.
Soğan tozunu; tavuk ızgara da, et ve köfte harçlarında, çorba yapımında ve diğer lezzetli yemeklerde kullanabilirsiniz. Peki dışarıda hazır olarak satılan soğan tozunu, evde yapmaya ne dersiniz.? Eğer evinizde fazla miktarda soğanınız varsa ve bunu uzun süre değerlendirmek istiyorsanız, soğan tozu yapabilirsiniz. İşte Evde Soğan Tozunun Yapılışı...

Evde Soğan Tozu Nasıl Yapılır? | Soğan Tozu Yapımı | Soğan Tozunun Faydaları Nelerdir?
hızlı soğan tozu yapımı, pratik soğan tozu, WWW.KahveKafe.Net
Evde Soğan Tozunun Hazırlanışı:
3-5 adet soğanı yarım ay (piyazlık) şeklinde doğrayın. Ardından fırın tepsisi içine yayın. Açık güneş gören bir yerde kurutun. Fırında da fazla yüksek olmayan sıcaklıkta ve yakmayacak şekilde kurutabilirsiniz. Kuruttuğunuz soğanları blender haznesine ekleyin ve çalıştırın. Toz haline gelen soğanları, küçük bir kavanoz içerisine dökün ve kavanozun ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde buz dolabınızda uzunca bir süre saklayabilirsiniz.
kolay ve pratik soğan kurutma, hızlı soğan tozu yapımı, WWW.KahveKafe.Net

Soğan Tozu Nerelerde Kullanılır?
Soğan tozu isteğe göre pek çok alanda kullanılabilir. Aşağıda en çok kullanılan alanları sıraladık. Sizlerde hazırladığınız ev yapımı soğan tozunu bu alanlarda kullanabilirsiniz.
soğan tozu kullanmak, soğan tozu yemeklerde kullanımı, WWW.KahveKafe.Net
● Hepimizin en çok sevdiği ve Türk mutfağının vazgeçilmezleri olan; et, tavuk, köfte harçlarında soğan tozunu kullanabilirsiniz.
● Çay ve kahve yanına atıştırmalık olarak hazırlayabileceğiniz, çocuklarınıza yapabileceğiniz ev yapımı tuzlu ve baharatlı krakerde ve ev yapımı cips yapımında kullanabilirsiniz.
● Onlarca çeşit çorbanın içerisine yine soğan tozunu kullanabilirsiniz.
● Kimsenin hayır diyemeyeceği ve oldukça sevilen Mantı yemeğinin iç malzemesinde kullanabilirsiniz.
● Çeşitli tariflerde kullanabileceğiniz katkılı un içerisinde kullanılabilir.
● Pek çok hastalığa iyi gelen soğan çayı ve soğan kürü yapımında kullanabilirsiniz.

Soğan Tozunun Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?
soğan tozunun insan sağlığına faydaları, WWW.KahveKafe.Net
Soğan tozu, taze olarak elde edilmiş bütün haldeki kuru soğanın uygun şartlarda hazırlanması ve kurutulması ile yapılmaktadır. Kurutma işlemi sonucunda, soğan parçalarındaki su buharlaşır ve ürünün özü kalır. Doğal kurutulmuş soğan içindeki besin değerleri, vitaminler, etken maddeler, taze kuru soğana oranla oldukça yükselir. Aynı miktarda taze kuru soğan tüketmekle kurutulmuş soğan tüketmek arasında besin değerleri açısından baktığımızda çok farklılık vardır. Faydaları açısından karşılaştırıldığında ise bir takım istisnai durumlar dışında; doğal taze soğanın faydaları ne ise, neye iyi geliyorsa kurutulmuş soğan da aynı şekilde faydalıdır denilebilir. Şimdi soğan tozunun sağlığa faydalarından bahsedelim biraz. İşte Soğan Tozunun En Önemli 7 Faydası...

Soğan Tozunun Sağlığa 7 Önemli Faydası
✦ Soğan tozu; antibiyotik, antiseptik, antimikrobiyal, antibakteriyel özellikleri sayesinde pek çok hastalık ve enfeksiyonlardan uzak kalmanıza yardımcı olur.
✦ Soğan tozu, kolesterolün dengelenmesini sağlayarak inme, felç riskini azaltır ve yine aynı şekilde kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaya yardımcı olur.
✦ Soğan tozu ve taze soğan, sindirim sistemi için oldukça faydalıdır, bağırsaklardaki iltihapları temizler ve içeriğindeki lifler ile mide sağlığınızı korumaya yardımcı olur.
✦ Soğan tozu, cilt hastalıklarına ve sivilce, akne gibi cilt problemlerine iyi gelmektedir. Aynı şekilde saç sağlığınız içinde önemlidir. Saç dökülmesi gibi pek çok saç problemine karşı faydaları bulunur.
✦ Soğan tozu, yüksek ateş, grip, öksürük ve alerjilere karşı iyi gelmekteir. Bir miktar soğan tozunu 1 su bardağı kaynar suyun içine atarak demleyerek kendinize soğan çayı hazırlayabilir ve hastalıklara karşı bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.
✦ Soğan tozu ve çiğ soğan, kansere karşı vücudu korumaktadır. Çağımızın en önemli ve en ölümcül hastalıklarından biri olan kanser ve çeşitlerine karşı soğanın koruyucu özelliği vardır.
✦ Soğan tozu ve kuru soğan, kemik sağlığınız içinde oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta ortaya çıkan kemik erimesi (osteoporos) hastalığına ve diğer kemik hastalıklarına karşı iskelet sistemini korur. Yapılan araştırmalara göre kemik erimesine karşı en etkin ilacın soğan olduğu bildirilmiştir.

Soğan Tozunun Besin Değerleri
100 gr soğan tozunun besin değerleri aşağıdaki gibidir.
 • Kalori (kcal): 341
 • Toplam yağ: 1 g (Doymuş Yağ 0,2 g, Çoklu Doymamış Yağ 0,3 g, Tekli Doymamış Yağ 0,2 g)
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 73 mg
 • Potasyum: 985 mg
 • Karbonhidrat: 79 g (Diyet Lifi 15 g, Şeker 7 g)
 • Protein: 10 g
 • A Vitamini: 0 IU
 • C Vitamini: 23,4 mg
 • Kalsiyum: 384 mg
 • Demir:         3,9 mg
 • D Vitamini: 0 IU
 • B6 Vitamini: 0,7 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 113 mg

Yorum Gönderme (0)
Daha yeni Daha eski