Reklam Alanı

Soğan Tozu Nedir - Soğan Tozu Nasıl Yapılır - Ev Yapımı Kuru Soğan Tozu Nasıl Yapılır

Soğan Tozu Nedir - Soğan Tozu Nasıl Yapılır - Ev Yapımı Kuru Soğan Tozu Nasıl Yapılır
Soğan tozu, kuru soğan veya taze soğanın fırında belli bir ısıda veya güneşte kurutulması sonucunda, kurutulan soğanın öğütülmesi ve toz haline getirilmesidir. Kurutma işlemi yapılırken soğanda bulunan su buharlaşır ve geriye soğanın özü kalır. Bu özde normal soğana göre; karbonhidrat, protein, mineraller yüksek oranda bulunur.
Soğan tozunu; tavuk ızgara da, et ve köfte harçlarında, çorba yapımında ve diğer lezzetli yemeklerde kullanabilirsiniz. Peki dışarıda hazır olarak satılan soğan tozunu, evde yapmaya ne dersiniz.? Eğer evinizde fazla miktarda soğanınız varsa ve bunu uzun süre değerlendirmek istiyorsanız, soğan tozu yapabilirsiniz. İşte Evde Soğan Tozunun Yapılışı...

Evde Soğan Tozu Nasıl Yapılır? | Soğan Tozu Yapımı | Soğan Tozunun Faydaları Nelerdir?
Evde Soğan Tozunun Hazırlanışı:
3-5 adet soğanı yarım ay (piyazlık) şeklinde doğrayın. Ardından fırın tepsisi içine yayın. Açık güneş gören bir yerde kurutun. Fırında da fazla yüksek olmayan sıcaklıkta ve yakmayacak şekilde kurutabilirsiniz. Kuruttuğunuz soğanları blender haznesine ekleyin ve çalıştırın. Toz haline gelen soğanları, küçük bir kavanoz içerisine dökün ve kavanozun ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde buz dolabınızda uzunca bir süre saklayabilirsiniz.

Hiç yorum yok

geri dön