Cilveli Kahve Nedir - Cilveli Kahve Nasıl Yapılır - Cilveli Kahve Hikayesi

Cilveli Kahve Nedir - Cilveli Kahve Nasıl Yapılır - Manisa Cilveli Kahve

cilveli kahve nasıl yapılır evde - www.kahvekafe.net

Cilveli Kahve Nedir?

Manisa yöresine ait Cilveli Kahve, eski dönemlerde şehzadeler için özel olarak hazırlanırmış. Cilveli Kahve, asıl şöhretini ise; gelinlik kızlarla kazanıyor. Gelinlik kızlar eve gelen görücülere bu cilveli kahveyi hazırlayarak ikram ediyorlarmış.
Yöresel kahve çeşitleri arasında farklı bir içimi olan Cilveli kahve, iri dövülmüş ve çifte kavrulmuş badem ile süslenerek ikram ediliyor. 
Sunumu ve tüketim şekliyle diğer kahvelerden ayrılan cilveli kahve, fincana dökülen bol köpüklü Türk kahvesi üzerine çifte kavrulmuş,dövülmüş badem ve iki çeşit baharattan oluşan bir karışım dökülerek hazırlanıyor. 
İşte bu Yeniçeri geleneği, Manisa'nın Şehzadeler ilçesinin tarihi ve turistik mekanlarından olan Yeni Han'da bulunan kafelerde halen yaşatılıyor.
Ne kadar az bilinse de Manisa'ya gelen ziyaretçiler için vazgeçilmez bir lezzet olarak akıllarının bir köşesinde yer ediniyor.


Cilveli Kahve Hikayesi

cilveli kahve hikayesi nedir - www.kahvekafe.net
Kahveyi ilk defa içenler veya adını duyanlar "cilveli" deyince nasıl oluyor diye merak ediyorlar. Yeni Han'daki kafe sahipleri ise merak edenlere kahvenin hikayesini anlatıyorlar.
Hikayeye göre; Osmanlı Devleti'nin Yeniçeri dönemlerinde kız istemeye giderken, eğer kızların gönlü varsa normal kahvenin üzerine çifte kavrulmuş badem koyularak ikram ediliyor. Bu sayede kızın gönlünün olduğu karşı tarafa belirtiliyor. Kız babaları da, kızları bu kahveyi verdiği zaman kızına sormadan kızı isteyen kişiye veriyor. Kızlar eğer normal kahve götürürse, baba kızlarına sormadan reddediyor yani kızlarını isteyen kişiye vermiyor.
İşte cilveli kahvenin hikayesi de böyleymiş...


Evde Cilveli Kahve  Nasıl Yapılır? - Cilveli Kahve Yapımı

cilveli kahve tarifi evde - www.kahvekafe.net
KahveKafe sitesi olarak sizlere, Manisa'ya özgü bu yöresel kahve'nin evde nasıl yapılacağını anlatacağız.

Cilveli Kahve için Gerekli Malzemeler (2 Kişilik)

◦ 2 tatlı kaşığı Türk kahvesi
◦ 3 adet küp şeker (isteğe bağlı)
◦ 2 fincan soğuk su
◦ 2 tatlı kaşığı çifte kavrulmuş ve öğütülmüş badem

Cilveli Kahve Yapılışı

● Bakır cezve içerisine kahve,su ve şekeri ekleyip karıştırın. 
 Ardından ocağa cezveyi koyup yavaş  yavaş karıştırarak pişirin. 
 Ocaktan almadan önce köpüğünden kaşıkla alarak fincanlara dağıtıyoruz. Ardından cezveyi ocaktan alıp yavaş yavaş fincanın kenarından fincan içerisine döküyoruz. 
➠ Bol köpüklü Türk kahvesi hakkında daha detaylı bilgi için; Bol Köpüklü ve Lezzetli bir Türk Kahvesi Nasıl Yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.
 Ardından kahvenin köpüğünün üzerine çifte kavrulmuş ve dövülmüş bademi dökün. 
 Bademimizin kahve içerisine batmaması için çifte kavrulmuş olması şart...
 Eğer cezvede köpüklü bir Türk kahvesi yapamıyorum diyorsanız, bol köpüklü kahve yapabilen Türk kahvesi makinelerinde kahvenizi hazırlayabilirsiniz.
 Cilveli kahvemiz hazır yanında lokum ile servis edebilirsiniz.


Cilveli Kahve Nasıl İçilir

Cilveli kahve bilindiği gibi sadece içilerek tüketilmiyor. Sunumuna eklenen kaşıkla beraber çifte kavrulmuş bademlerinin yenilmesi ile de ön planda. Yani Cilveli kahve içmeden önce, ilk olarak köpük üzerindeki bademler yeniliyor ve ardından da kahvesi içiliyor. İçim esnasında ise; kahve arada bir karıştırılıyor. Bunun nedeni ise bademlerin kahvenin içinde dibe çökmesini önlemek oluyor.


Yorum Gönderme (0)
Daha yeni Daha eski