KAHVEKAFE - Reklam Alanı

Çıtır Kahve Fincanı Tarifi

Çıtır Kahve Fincanı Tarifi
Çıtır Kahve Fincanı Tarifi

Çıtır fincan olarak bilinen "önce kahveni yudumla, sonra fincanını ye" hızla yayılmış ve kahve tutkunları arasında popüler olmaya başlamıştır. İçi pasta şekerlemesi ile kaplı olan bu fincan kurabiyeler kahve içmeyi daha zevkli hale getirmektedir. Dışı kurabiye ile kaplı olan bu fincanın tarifini arayan kahve tutkunlarının sayısı da bir hayli arttı. KahveKafe olarak sizlerle bu güzel tarifi paylaşıyoruz.Tadının dışarıda yediğiniz fincan kurabiyelerle birebir aynı olup olmadığını bilemiyoruz ama deneyip görmekte fayda var diyebiliriz. Bu fincan kurabiyesi muhtemelen lezzetli olacaktır. Hadi şimdi geçelim çıtır fincanın yapılışına...

Çıtır fincan yapımı için gerekli malzemeler: 
*3,5 Yemek Kaşığı Tereyağı
*Yarım Su Bardağı Esmer Toz Şeker
*Yarım Su Bardağı Beyaz Toz Şeker
*1 Adet Yumurta
*2 Su Bardağı Un
*1 Yemek Kaşığı Damla Çikolata (İsteğe göre..)

İsteğe göre aşağıdaki malzemelerden birini tercih edebilirsiniz. (iç kaplaması için)
*1 Paket Pasta Şeker Hamuru
*1 Paket Sade Bitter Çikolata

Çıtır Fincan Yapılışı: 
Bir kabın içerisine tereyağını, esmer toz şeker ve beyaz toz şekeri ekleyin. Mikser yardımıyla ya da bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın. Ardından içerisine 1 adet yumurtayı ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Karışım güzel bir kıvama geldikten sonra içerisine 2 su bardağı unu ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Hamur güzel bir kıvam alınca içerisine 1 yemek kaşığı damla çikolata ekleyim hamuru biraz daha karıştırıyoruz. Ardından hamuru buzdolabında 10-15 dk kadar dinlendiriyoruz.

Hamurumuz hazır. Şimdi gelelim hamura şekil verip pişirmeye... 
Elimize bir fincan alıyoruz dışını fırça yardımıyla hafif yağlıyoruz. Daha sonra fincanı ters çevirip hazırlanan hamurla bu fincanın üzerini kalın olacak şekilde kaplıyoruz. Hamura fincan şekli verip fazla kalan kısımları kesiyoruz. Hamur kaplı fincanları borcam içerisine ya da fırın tepsisine diziyoruz. Dizdikten sonra fırına atıyoruz. 200 derecede ısıtılan fırında 20-25 dk kadar pişiriyoruz.

Kurabiyelerimiz pişti şimdi geçelim iç kısmını kaplamaya...
Evinizde yukarıdaki iç kaplama malzemelerinden hangisi varsa onu kullanabilirsiniz.
*Şeker hamuru ile kaplama;
Kurabiyelerin içerisini ince açılmış şeker hamuru ile kaplıyoruz. Dolapta bi 10 dk kadar bekletiyoruz.
*Bitter çikolata ile kaplama;
Benmari usulü ile erittiğimiz çikolatayı, kurabiyelerimizin içini kaplayacak şekilde fırça yardımı ile sürüyoruz. İçini iyice çikolata kaplaması yaptıktan sonra kurabiyeleri buzdolabında 10-15 dk bekletiyoruz.

Kurabiye fincanlarımız hazır...

Hiç yorum yok

geri dön