Reklam Alanı

Yöresel Kahveler: Menengiç Kahvesi

Yöresel Kahveler: Menengiç Kahvesi
Diğer isimleri "Çedene Kahvesi" "Çıtımık Kahvesi" olan bu kahve normal kahve ile aynı şekilde hazırlanıyor. Ancak malzemesi yönünden farklılık gösteriyor. Normalde kahve çekirdeği kullanılırken Menengiç kahvesinde kahve çekirdeği yerine Menengiç ağacının meyveleri kullanılıyor. Bu meyveler olgunlaşmamış halde kırmızı olgunlaştıktan sonra ise yeşil renge bürünüyor. İnsan sağlığına
olan olumlu etkisi sebebi ile kullanımı git gide artış gösteriyor. Kahve Kilis ve Gaziantep bölgelerine aittir.
Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?
Menengiç Kahvesi için Gerekli Malzemeler (2 Kişilik)
-2 kahve fincanı süt
-2 çay kaşığı menengiç kahvesi
-Toz şeker (isteğe bağlı)

Menengiç Kahvesi Yapılışı:
Bir cezve alarak sütü, menengiç kahvesini ve şekeri cezve içerisine ekliyoruz. Orta ateşte yavaş yavaş karıştırarak pişiriyoruz. Pişen kahveyi fincanların içerisine dökerek servis yapıyoruz.
Menengiç Kahvesi Nereden Satın Alınır?
Menengiç kahvesini Gaziantep, Kilis, Adana, Mersin, Mardin, Şanlıurfa illerinin yerel marketlerinden, yöresel satıcılarından ve internet üzerinden yöresel ürünlerin satışını yapan sitelerden satın alabilirsiniz.
Menengiç Kahvesinin Fiyatı Nedir?
Yöresel menengiç kahveleri sıvı olarak kavanozlarda satılmaktadır. Ancak son zamanlarda toz halinde paketlenmiş menengiç kahveleri de marketlerde satışa sunulmuştur. Yöresel menengiç kahveleri bu kavanozda satılanlardır. Bu cam kavanozlarda satılan kahvelerin fiyatı ise 10 TL ile 25 TL arasındadır. Paketlenmiş toz halindeki kahveler ise 8-10 TL civarındadır. Tavsiyemiz ise; kavanozlardaki kahvelerden satın almanızdır.


Hiç yorum yok

geri dön