Reklam Alanı

Yöresel Kahveler: Cilveli Kahve

Yöresel Kahveler:  Manisa Cilveli Kahve
Cilveli Kahve Nedir?
Manisa yöresine ait Cilveli Kahve, eski dönemlerde şehzadeler için özel olarak hazırlatılmaktaymış. Cilveli Kahve, asıl şöhretini ise; gelinlik kızlarla kazanıyor. Gelinlik kızlar eve gelen görücülere bu cilveli kahveyi hazırlayarak ikram ediyorlarmış.
Yöresel kahve çeşitleri arasında farklı bir içimi olan Cilveli kahve, iri dövülmüş ve çifte kavrulmuş badem ile ikram ediliyor. Sunumu ve tüketiliş şekliyle diğer kahvelerden ayrılan cilveli kahve, fincana dökülen bol köpüklü Türk kahvesinin üzerine çifte kavrulmuş,öğütülmüş badem ve iki çeşit baharattan oluşan bir karışım dökülüyor. Kahvenin yanında ise bir kaşık veriliyor. Bademler kahve içiminden önce bu kaşıkla tüketiliyor ve ardından kahve içiliyor. İçim esnasında ise; kahve arada bir karıştırılıyor. Bunun nedeni ise bademlerin kahvenin içinde dibe çökmesini önlemek oluyor.
İşte bu Yeniçeri geleneği, Manisa'nın Şehzadeler ilçesinin tarihi ve turistik mekanlarından olan Yeni Han'da bulunan kafelerde halen yaşatılıyor.
Ne kadar az bilinse de Manisa'ya gelen ziyaretçiler için vazgeçilmez bir lezzet olarak akıllarının bir köşesinde yer ediniyor.
Cilveli Kahve Evde Nasıl Yapılır?
KahveKafe sitesi olarak sizlere, Manisa'ya özgü bu yöresel kahve'nin evde nasıl yapılacağını anlatacağız.
Cilveli Kahve Nasıl Yapılır?
Cilveli Kahve için Gerekli Malzemeler (2 Kişilik)
2 tatlı kaşığı Türk kahvesi
3 adet küp şeker
2 fincan soğuk su
2 tatlı kaşığı çifte kavrulmuş ve öğütülmüş badem

Cilveli Kahve Yapılışı:
Bir cezve içerisine kahve,su ve şekeri ekleyip karıştırıyoruz. Ardından ocağa cezveyi koyup yavaş  yavaş karıştırarak pişiriyoruz. Ocaktan almadan önce köpüğünden kaşıkla alarak fincanlara dağıtıyoruz. Ardından cezveyi ocaktan alıp yavaş yavaş fincanın kenarından fincan içerisine döküyoruz. (Bol köpüklü Türk kahvesi hakkında daha detaylı bilgi için; Bol Köpüklü ve Lezzetli bir Türk Kahvesi Nasıl Yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.)
Ardından kahvenin köpüğünün üzerine bademimizi döküyoruz. Bademimizin kahve içerisine batmaması için çifte kavrulmuş olması şart...
Eğer cezvede köpüklü bir Türk kahvesi yapamıyorum diyorsanız, bol köpüklü kahve yapabilen Türk kahvesi makinelerinde kahvenizi hazırlayabilirsiniz.
Cilveli kahvemiz hazır yanında lokum ile servis edebilirsiniz.Hiç yorum yok

geri dön